Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içerisinde info@eforambalaj.com adresine bilgilendirme mesajı gönderdiğiniz taktirde, talebinize göre iade ya da değişim işlemleri gerçekleştirilir.

Kişiye özel olarak üretilen, üzerinde müşteri talebi üzerine kişiselleştirme ya da değişiklik yapılan ürünlerde iade/değişim yapılmamaktadır.

Kullanma nedeniyle yıpranmış, çizilmiş veya benzeri nedenlerle orijinalliğini kaybetmiş ürünlerin iadesi/değişimi kabul edilmemektedir. Ürünler, teslim alındığı haliyle gönderilmelidir. 14 günlük süreç fatura tarihinden itibaren hesaplanmaktadır, ayrıca yapmak istediğiniz her değişim için ilk siparişinizin fatura tarihi, 14 günlük yasal sürecin içerisine dahil edilmektedir.

İade  işlemleri için: Size en yakın Yurtiçi Kargo yetkilisine “İbrahim KOÇAK” adına değişim/iade gönderimi olduğunu söyleyerek, siparişinizin faturası ve sipariş numarası ile birlikte, faturanın arkasında yazan detayları doldurarak iade işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Müşterilerimiz bu işlem için kargo ücreti ödemezler. Havale ile ya da kapıda ödeme ile yapılan siparişlerde iade doğrudan müşterinin hesap numarasına yapılır. Kredi kartı ile yapılmış siparişlerde tutar kredi kartına iade edilir. Kredi kartına iade işlemleri Khailo tarafından ürünlerin Khailo’ya ulaşmasını takip eden en geç 3 işgünü içinde müşterinin kartına yapılmaktadır.

Tutarın karta yansıması bankalar arası işlemlerden dolayı 1-7 gün içinde gerçekleşmektedir. Sadece satın alınan ürünlerin tutarı iade edilir. Kapıda ödeme siparişlerinde kapıda ödeme hizmeti tutarı iade edilmez. Herhangi bir sorunuz için bize mesai gün ve saatlerinde +90 322 261 37 35 nolu telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.